Schopnosti

16. července 2017 v 14:39
To, že vaše postava nějaké schopnosti má, neznamená že je v dané disciplíně neporazitelná (rozhodují okolnosti, zdravý rozum a případně i administrátor). Naopak to, že nějaké nemá, neznamená, že zrovna o tom tématu neví zhola nic.

 • Boj beze zbraně
+ Má schopnost
Ať už je to těžká váha, nebo obratný akrobat, jde o ostříleného rváče, který se na své pěsti a špinavé triky může vždy spolehnout.
- Nemá schopnost
Jako každý člověk, zvládne někomu dát facku, nebo se strefí pěstí přibližně do míst, kam mířil. Údery ale nebudou ani silné ani přesné a pokud přijde do rvačky s někým, kdo boj beze zbraně ovládá, určitě z ní nevyjde jako vítěz.

 • Boj se zbraní na blízko
+ Má schopnost
Nože, dýky, šavle, meče, rapíry... tenhle člověk se dokáže s chladnými zbraněmi ohánět tak obratně, jako kdyby byly jeho součástí.
- Nemá schopnost
Zvládne chytit dýku i ostatní zbraně za správný konec a mávat s nimi na svou obranu. Možná i rozezná šavli od rapíru, ale o nějakém vytříbeném bojovém stylu, nebo o tom, že by se skutečně ubránil, by se dalo polemizovat.

 • Boj se zbraní na dálku
+ Má schopnost
Jedna nebo dvě pistole po boku, puška, mušketa. Střelný prach vždy správně uskladěný a nabíjení během několika vteřin. Většinou dokonce i ostrostřelec, který sice netrefí mouchu v letu, ale nepřítele na vedlejší lodi, nebo lahev postavenou na plotě zcela určitě.
- Nemá schopnost
Takže natáhnout, vystřelit. To zvládne každý, s nabíjením bez dohledu a instrukcí už je to trochu horší, stejně jako s rozeznáváním druhů zbraní. A přesnost? Překvapení ze zpětného rázu je tak velké, že pokud zasáhne cíl na který mířil, je to vlastně štěstí.

 • Navigátorství
+ Má schopnost
Námořní mapy, propočítávání vzdálenosti, odhad za jak dlouho bude loď na místě, kormidlování a umění se téměř nikdy neztratit ani na volném moři díky hvězdám. Loď bez navigátora je jako člověk bez očí.
-Nemá schopnost
Dokáže na mapě najít to, co hledá, a možná i nejlepší cestu. Ale určovat směr podle oblohy, propočítávat vzdálenost k horizontu a další? Ani náhodou. Ale sever, ten najde. Na mapě. Skoro vždycky.

 • Diplomacie
+ Má schopnost
Okouzlující dáma nebo uhlazený mluvka, který se dokáže díky smyslu pro humor, lichotkám, etice, psychologii a lžím dostat z téměř jakéhokoli maléru jen díky svým slovům.
- Nemá schopnost
Dokáže vyhrát hádku, někoho přesvědčit o své pravdě a občas být i za chytrého. Většinou ale nejde o typ člověka, kterého by si ostatní vážili právě díky jeho sladkým slovům.

 • Motivace ostatních
+ Má schopnost
Rozený vůdce, ať už povstaleckého davu nebo posádky na lodi. O své pravdě, o tom, že cíl který si vysnil (nebo i zrovna teď vymyslel) je pro dobro všech a o tom, že právě jeho by měli poslouchat, dokáže přesvědčit kde koho. Není to uhlazený diplomat, může jít i o naprostého hrubiána... ale zkrátka "něco" na tom člověku je.
- Nemá schopnost
Dokáže přesvědčit kamaráda, aby s ním šel na noční výpravu za pokladem, nebo aby ho neprozradil manželce, když je v nevěstinci. Jinak jde o naprosto běžného člověka, který raději zůstává v pozadí a nestaví se do vůdčí role.

 • Otrokářství
+ Má schopnost
Tenhle člověk vidí v otrocích způsob jak vydělat. Zná překupníky i cílové zákazníky, pozná kdy někdo stojí za to, aby ho koupil, a kdy ne.
- Nemá schopnost
Ať už z jakéhokoli důvodu, nikdy otrokářství nepřišel na chuť. Pokud otroka koupí, pravděpodobně si vybere jen tak od pohledu nebo podle toho, co mu otrokář napovídá, pokud nějakého prodá, dost možná velmi pod cenou.

 • Přežití v divočině
+ Jak se maskovat, kde spát, co jíst, jak vyrábět pasti a kdy je nejlepší lovit kterou zvěř. Možná nemá vše úplně v malíčku, ale rozhodně toho ví dost na to, aby nějakou dobu obstojně přežil
- Nemá schopnost
Je tahle bobule jedlá? Ne? A co mám dělat, když už jsem jich pět snědl? Ještě že můžu na otravu zemřít v teple, protože oheň jsem rozdělat zvládl.

 • Základy léčení
+ Má schopnost
Zastavit krvácení, rozpoznat pár základních bylinek a řídit se pravidlem, že když sešije červené s červeným, žluté se žlutým a bílé s bílým, nějak to dopadne.
- Nemá schopnost
Pokud neomdlí při pohledu na krev, dokáže ovázat zranění... a běžet pro někoho, kdo umí o trochu víc.

 • Obchodní kontakty
+ Má schopnost
Správce přístavu mu ze známosti udělá cenu, ví u jakého obchodníka se vyplatí nakupovat a který šidí na váze. Když nakoupí v jednom přístavu, ve druhém většinou s pěkným ziskem prodá. Nepotřebuje dalšího překupníka, aby dokázal pro sebe, svou rodinu nebo posádku opatřit pěknou sumu peněz.
- Nemá schopnost
V obchodě dokáže uhádat slevu, pozná když je něčeho nějak málo, nebo je to zkažené. Takový běžný člověk, co nemá s obchodováním ve velkém žádné, nebo jen malé, zkušenosti.

 • Střelmistrovství
+ Má schopnost
Děla nejsou hračky... ale jsou radost. Aespoň pro tohohle člověka. Čím větší a čím více jich je, tím lépe. Různé druhy kulí, přesná dávka střelného prachu, odhad vzdálenosti tak, aby trefil cíl jen s malu odchylkou (která může být na moři i několik metrů), je umění.
- Nemá schopnost
Zapálí se doutnák a pak to střelí. A strčí se tam další koule a nasype prach... někam. Má jakési tušení, jak asi mohou dělat fungovat, ale pravděpodobně to nikdy sám nezkoušel. Navíc dělají hrozný rámus!

 • Léčení

+ Má schopnost
Ví, jak lidské tělo uvnitř funguje a z velké části i proč. Vyzná se v mastech, čajích, obkladech a tinkturách, které si dokáže i sám vyrábět z bylin, co nakupuje nebo pěstuje. Pokud on nezachrání zraněného nebo nemocného, tak už pomůže jedině zázrak.
- Nemá schopnost
Pokud neomdlí při pohledu na krev, dokáže ovázat zranění... a běžet pro někoho, kdo umí o trochu víc.

 • Kazatelství a církevní rituály
+ Má schopnost
Studoval Bibli, je vysvěceným kazatelem, mnichem, řádovou sestrou; nebo žil v přísně křesťanském společenství dost dlouho na to, aby mohl o Bohu zasvědceně mluvit, z hlavy citovat úryvky z Bible a dokázal dát dohromady správný průběh křtin, svatby, pohřbu i exorcismu.
- Nemá schopnost
Modlidba před spaním, možná odříkaná trochu na přeskáčku. A sem tam špatné svědomí z toho, že dlouho nebyl u zpovědi. Nebo zkrátka vůbec nevěří v Boha bílých lidí.

 • Znalost rituálů
+ Má schopnost
Tanec pro přivolání deště, nápoj lásky, prosba duchům o klidné moře a mnoho dalšího. Tenhle člověk ví, jak žádat duchy i přírodu o pomoc nebo pomstu na někom, kdo mu ublížil.
- Nemá schopnost
Možná někdy nějaký rituál viděl, možná o něm slyšel, nebo četl. Buď jim věří, nebo nevěří, s trochou odvahy a bláznovství si třeba nějaký může neodborně zkusit sám za sebe. Za výsledky ale nikdo neručí.

 • Voodoo
+Má schopnost
Není řeč o náboženství jako takovém, ale o velmi dobře známých "kouzlech" s panenkou. Jak ji vyrobit? Je lepší vosková, hliněná, nebo ušitá? A patří do ní vlasy nebo nehty člověka, se kterým má být svázána? Na tohle vše zná tahle osoba odpovědi, pravděpodobně se o ně ale s nikým nebude chtít dělit.
- Nemá schopnost
Takže on tvrdí, že dokáže někomu ublížit jenom touhle hračkou? Nebo ho utopit? Nebo ji připravit o dítě? Buď je to podle povahy dotyčného skvělé nebo příšerné. A buď tomu věří, nebo ne.

 • Výroba amuletů
+ Má schopnost
Vložit do obyčejného sáčku bylinek kouzlo na odehnání zlých snů, proklít minci, aby se od jejího majitele držely všechny peníze dál a mnoho dalšího. Jen fantasie a mravní hranice ovlivňují tohohle člověka v tom, co může udělat. Jistě, možná se to ne vždy povede, ale od toho je tu přece další pokus.
- Nemá schopnost
Když si to bude moc a moc přát a bude tomu moc a moc věřit, možná mu kadeř vlasů jeho lásky skutečně na moři přinese štěstí. A nebo takovým nesmyslům vůbec nevěří.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.