Pirátský zákoník

16. července 2017 v 17:06
Piráti svého času začali jednat podle souboru pravidel zvaných "Custom of the Coast" nebo "Jamaica Discipline". Ty po čase vešly pod všeobecnou znalost jako Články dohody, nebo také Pirátský zákoník. Tento zákoník se v maličkostech lišil od jednoho kapitána ke druhému; věci, kterých se týkal, se však neměnily - dělení kořisti, disciplína, kompenzace pro zraněné. Nejznámějšími pirátskými zákoníky byly dva - Zákoník kapitána Bartholomea Robertse a Zákoník kapitána Johna Phillipse.

Zákoník kapitána Bartholomea Robertse

1. Každý muž má právo hlasovat a vyjádřit se k záležitostem týkajícím se posádky, má stejný nárok na příděl pitné vody a potravy jako všichni ostatní (včetně kapitána) a na svůj podíl alkoholu. Každý muž má právo tyto své příděly využít podle svého rozhodnutí, pokud nenastanou okolnosti, které pro dobro všech vyžádají snížení přídělů.

2. Každý muž po bitvě odevzdá nalezené zlato, šperky a veškerý ukořistěný majetek, aby mohl být spravedlivě rozdělen. Těm, kteří se pokusí okrást svou posádku a budou usvědčeni, bude uříznuto ucho a buodu pouze s pistolí a malou zásobou pitné vody vysazeni na nejbližším ostrově. Neobydleném, avšak takovém, kolem kterého často proplouvají lodě.

3. Na lodi nikdo nebude hrát karty ani kostky o peníze.

4. Lampy a svíčky v podpalubí se zhasínají o osmé hodině večerní. Pokud někdo z posádky chce pokračovat v pití, ať tak činí na palubě.

5. Každý muž musí udržovat své pistole a meče či šavle vždy v pořádku a čisté, připravené k boji.

6. Žádný chlapec či žena nesmí být členy posádky, krom speciálních případů. Pokud na zajaté lodi nějaké dítě nebo žena dlí, budou vzati do zajetí a bude jim kapitánem určen ochránce, který bude dbát na jejich bezpečí a čest.

7. Kdo dezertuje z posádky či uprchne z boje, bude potrestán smrtí či vysazením na pustém ostrově jen se zbraní nabitou jednou kulkou a malou zásobou pitné vody.

8. Na lodi nejsou povoleny jiné souboje než cvičné, veškeré neshody, šarvátky a duely mezi posádkou musí být vyřešeny předem na pevnině. Pokud jde ve sporu o věc, která by se mohla nějak dotknout celé posádky, soudcem souboje se stává první důstojník. Oba muži na sebe nejprve jednou vystřelí. Pokud oba minou, přichází na řasu souboj se zbraněmi na blízko.

9. Žádný muž nebude mluvit o opuštění posádky ani ji neopustí bez toho, aby se posádce vyplatil jedním tisícem anglických liber. Výjimkou je, pokud v bitvě přijde o nohu nebo ruku - pak smí, ale nemusí, z posádky odejít a bude mu vyplaceno osm set liber.

10. Kapitán a první důstojník dostávají dva podíly z kořisti; navigátor, hlavní střelmistr a proviantmistr dostávají jeden a půl dílu kořisti; ostatní důstojníci jeden a čtvrt. Muži z posádky pak po jednom dílu kořisti.

Zákoník kapitána Johna Phillipse

1.Kapitán má nárok na jeden a půl podílu z každé kořisti; první důstojník, tesař, navigátor a hlavní střelmistr, stejně jako další důstojníci, mají nárok na jeden a čtvrt podílu. Ostatní posádka dostává po jednom dílu z kořisti.

2. Pokud nějaký muž více než jednou uteče z bitvy nebo bude tajit před posádkou důležitou skutečnost, bude vysazen na neobydleném ostrově s jedním měšcem střelného prachu, měšcem kulek, nožem a jednou lahví vody.

3. Pokud nějaký muž ukradne něco posádce nebo bude hrát hazardní hry o peníze (na palubě) a získá tak více než 50 liber, bude vysazen na pustém ostrově, zbičován nebo zastřelen podle výše prohřešku.

4. Pokud zachráníme někoho, koho jiný kapitán nechal vysadit na neobydleném ostrově, tento člověk musí udat důvod, proč byl na onom místě zanechán a v případě že se rozhodne přidat k naší posádce, bude muset snést trest, který jeho nový kapitán se svým prvním důstojníkem shledají jako vhodný za jeho minulé prohřešky.

5. Muž, který se pokusí zneužít tyto zákony proti jinému členu posádky obdrží trest podle Mojžíšova práva (čtyřicet ran bez jedné bičem na holá záda).

6. Muž, který bude kouřit v podpalubí u nákladu, nebo tam přinese svíčku bez toho, aby byla za sklem lucerny, obdrží trest popsaný v pátém odstavci.

7. Muž, který nebude udržovat své zbraně v pořádku a připravené k bitvě se tímto prohřeškem připraví o polovinu svého podílu a obdrží trest, který kapitán s prvním důstojníkem a většinový hlas posádky určí jako vhodný.

8. Muž, který v bitvě přijde o oko obdrží čtyři sta liber, muž který ztratí končetinu osm set. Smí pak v posádce zůstat ještě tak dlouho, jak si bude přát.

9. Kdykoli potkáte ženu, která odmítá návrhy muže a ten je vůči ní agresivní, je vaší povinností pomoci jí jakýmikoli dostupnými prostředky.

→ Nejde o doslovný překlad z angličtiny, veškeré zákony byly po přeložení ještě upraveny pro potřeby hry.
 


Komentáře

1 MagicMax MagicMax | Web | 16. července 2017 v 17:22 | Reagovat

Páni, na tohle bych málem zapoměl! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.