Historie

16. července 2017 v 15:28
Současná oblast Bahamských ostrovů, která se nachází severně od Kuby a Hispanioly (Haity a Dominikánské Republiky), severozápadně od Turecka a jihovýchodně od Floridy, nebyla vždy tak jednotná jako je dnes. Co má však s polovinou 17. století, ve kterém se naše hra nachází společného je, že nejfrekventovanějším ostrovem byl a stále je New Providence... na kterém se už několik století nachází město známé jako Nassau.

Po roce 1492, kdy Kryštof Kolumbus přistál právě na jednom z Bahamských ostrovů a objevil tak Nový svět, byla stále většina z nich obydlena původními obyvateli, Lucayany. Španělsko se však nikdy nechopilo možnosti ostrovy kolonizovat, pouze na nich lovilo otroky, které odesílalo do Hispanioly. Ostrovy tedy zůstaly téměř opuštěné, bylo to způsobeno tím, jak jejich původní ovybatelstvo ubývalo. Až do roku 1612, kdy se staly bristkou královskou kolonií. Tehdy si Španělsko znovu pokoušelo ostrov nárokovat a v bouřlivém střetu z něj angličany vypudilo. Nedosadilo ale svého vlastního správce, což jen přispělo k tomu, aby na něm vznikl samostatný "stát" pirátů. Po několika letech se Británie na New Providence vrátila téměř bez boje. Překvapení a nesjednocení piráti byli vytlačeni a roku 1680 se guvernérem ostrova oficiálně stává Abraham Jacob Petterson.

A tehdy začala naše pomyslná zábava. Pirátství kvetlo v karibských vodách už od samého počátku koloniálních snah a otrokářtví, není se tedy čemu divit, že když Britové dosadili na jeden z pirátských ostrovů svého správce, neměla nakonec jeho vláda dlouhého trvání. Kapitáni, původně vyhnaní britským námořnictvem, rychle, i když jen nakrátko, spojili své síly a na ostrov se vrátili. A jeho nový guvernér? Inu, pan Petterson dostal na vybranou. Buď bude spolupracovat a bude se mít dobře, nebo ne a může si domů do Londýna třeba doplavat, i s celou svou rodinou.

Vzhledem k tomu, že se Bahamy a tedy i ostrov New Providence nachází v dosahu mnoha kolonií, je možné se zde setkat s mnoha druhy měny, zejména španělskou, anglickou a francouzskou. Všechny typy peněz jsou zde přijímané a každý obchodník má své kurzy. Přesto se nejčastěji používají právě anglické libry, ve kterých i kapitáni platí nově najímaným námořníkům.

Španělsko
Peso (nebo také Peso fuerte, Duro)
Orén (Onza de oro, Španělský dollar) = 16 pesos

Británie
Pence
Šilink = 12 pencí
Libra = 20 šilinků / 240 pencí

Francie
Luis d'or (zlatý) = 24 liver / 240 denárů
Ecu (stříbrný) = 6 liver / 72 denárů
Livra (měďák) = 12 denárů
Denár

-> Měny a jejich hodnoty vychází z historických skutečností, jsou však upravené pro potřeby hry.

Pirátská hymna

Král královnu zajal,
z lůžka si ji vzal sám
a vsadil ji do pout.
Teď nám se koří i vody všech moří,
kde my chcem budem plout.

Jóhó.
Ruku v ruce.
Nechte vlajku vlát.
Chudý braši,
my se smrti
nemusíme bát.

Jóhó.
Ruku v ruce.
Nechte vlajku vlát.
Chudý braši,
my se smrti
nemusíme bát.

Někdo je živ, jinej však umřel;
další na oceán.
S klíčem v truhle,
ležíme ztuhle,
náš pán je Ďábel sám.
A mořský hrob vydal ztracený zvon.
Slyš ten tesklivý hlas!
Posílá zvěst,
do moří i měst;
domů plul každý z vás.

Jóhó.
Ruku v ruce.
Nechte vlajku vlát;
chudý braši
co se smrti
nemusejí bát.

Jóhó.
Ruku v ruce.
Nechte vlajku vlát;
chudý braši
co se smrti
nemusejí bát.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.